fbpx
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התפתחות העוברית

תוכן עניינים

ראשית התהליך

העובר מתפתח במהירות ממסת תאים ליצור בעל תכונות גופניות ברורות. בעקבות ההשרשה(5-7 ימים לאחר ההתעברות)מתחילים השליה וחבל הטבור להתפתח. מאיזור הראש נוצרת תעלה יחידה העתידה להיות לבו של  התינוק.

במהלך התקופה העוברית המוקדמת הזו, נתונות מערכות הנשימה והעיכול בתוך תעלה יחידה. שבוע לאחר מכן מתפצלות שתי המערכות, ובשלב זה מופיעים גם ניצני הריאות. במהלך השבוע השלישי והרביעי, כבר החלה היווצרותן של מערכות העצבים ואיברי החושים.

במבט אם: יתכן ועברו רק שבועיים מאז ההתעברות ויתכן כי טרם ידוע על האיחור בוסת החודשית.

ארבעה שבועות

כעבור ארבעה שבועות לאחר הוסת החודשית האחרונה, מהווה ראשו של העובר כשליש מגודלו הכולל. מפעם בקרבו לב בעל חדר אחד, וניכר ריקוע עצבי שהוא תחילתה של מערכת העצבים המרכזית. חבל הטבור כבר מתפקד, ומזרים חמצן, דו-תחמוצת הפחמן וחומרי הזנה אל השליה וממנה. גודלו של העובר מגיע ל 2- מ”מ.

שמונה שבועות

שמונה שבועות לאחר תחילת ההריון שוב לא נקרא העובר “אמבריו” (emberio) אלא “פיטוס” (fetus)בעברית ממשיכים לקרוא לו “עובר”( עכשיו כבר אפשר לגלות הריון באמצעות מכשיר האולטרא-סאונד. תקופה זו רואה את השלמת האיברים

והיסודות החשובים ביותר. עליות הלב מתחלקות. תווי הפנים ברורים יותר והתינוק מקבל צורת אנוש. בשלב זה התפתחו כבר הזרועות, האצבעות, הגפיים, המרפקים והברכיים. אברי המין החיצוניים קיימים, אך מין התינוק אינו ברור עדיין.

למעשה, יש בעובר כל מה שדרוש כדי להתפתח ליצור נקבי או זכרי אך הוא יקבל מאפיינים נקביים או זכריים מוגדרים רק בסוף השבוע השביעי להתפתחותו.

התלמוד מספר כי מין העובר נקבע בתוך 41 הימים הראשונים מכאן שיש באפשרותנו להתפלל למען יקבע מינו של התינוק עד ליום ה הארבעים של ההריון. אורכו של העובר הוא 1.3 ס”מ, ומשקלו גרם 1.

במבט אם: ההריון מתאשר ע”י בדיקת דם או שתן, יתכן ותתחלנה תחושות של בחילה.

שנים עשר שבועות 

הסתיים השליש הראשון של ההריון. השליה הגיעה לבשלות גמורה ולתיפקוד מלא והעובר איפוא, מחוסן כמעט לחלוטין מפני מחלות, זיהומים או קרינה העשויים לגרום לעוותים גופניים, פיגור או אפילו מוות, רח”ל. בשמונה השבועות הראשונים של החיים בתוך הרחם, פגיע העובר מאד, והאברים המתפתחים בשלב זה עלולים להיפגם ממגע עם מזיקים אלה.

עכשיו אנו מבינים את מאמר חז”ל כי בתקופה זו יבקש אדם רחמים שלא יהיה התינוק מעוות (סנדל) אלא שלם בכל איבריו. כעת מפותחים כבר המוח וחוט השידרה כהלכה. הכליות החלו להפריש שתן. למרות שהעובר כבר נע בתוך הרחם, עדיין לא

תוכל האם להרגיש בכך. את דופק הלב ניתן לשמוע בעת בקורת שגרתית. מופיעים ניצני השינויים וראשית הציפורניים בידיים וברגליים. ניכרים כבר סימני המין החיצוניים המבדילים בין זכר לנקבה, וניתן כבר להבחין במינו של התינוק באמצעות האולטרא-סאונד.

במבט האם: מתחילה האבחנה בראשית צמיחת בטן, ותחושה חזקה של עייפות. קרוב לודאי ששומעים את דופק התינוק בבדיקה אצל הרופא.

שש עשר שבועות

מופיעה פלומת שיער עדינה על העובר, והיא משמשת בידוד לחום הגוף. העובר, הבולע את מי-השפיר ופולט שתן, יוצר בדרך זו מחזוריות של הזרמת שפיר ופולט שתן, יוצר בדרך זו מחזוריות של הזרמת מי השפיר דרך גופו והשק העוברי.

צואת ילוד –הפסולת הנוצרת אצל העובר- מתחילה להצטבר במעיו. העינים האזנים והאף ניצבים במקומם הסופי. אורך העובר 11 ס”מ ומשקלו 124 גרם.

במבט האם: הבחילות מתחילות להיעלם.

עשרים שבועות

לראשונה חשה האישה בתנועותיו שלהעובר. בעיטות העובר הראשונות מקנות תחושת פרפרים או בועות בבטן. במשך כל המחצית השניה של ההריון תהוונה תנועות העובר תיזכורת מתמדת לכך שהתינוק בריא ומתפתח. אורכו של העובר הוא 15 ס”מ, ומשקלו 248 גרם.

במבט אם: הבטן כבר ניכרת לעין כל, תנועות העובר ברורות וחדות. התיאבון גדל יש להימנע מאכילת יתר.

עשרים וארבעה שבועות

תם השליש השני של ההריון. עור העובר הוא אדום ומקומט ומכוסה בחומר לבנבן הדומה לגבינה. הוא מגן על העור ו”משמן” אותו. הגבות והריסים התפתחו והעפעפיים פתוחים. נוגדני האם, המגינים מפני מחלות, מועברים אל העובר.

לאחר עשרים וארבעה שבועות –או כאשר מגיע משקלו ל 600- גרם- נחשב העובר לבר-קיימא, אם יטופל בטיפול נמרץ. אורכו של העובר 20 ס”מ ומשקלו 600 גר’.

במבט אם: האם חשה את כל תנועות העובר. בשוכבה על צד שמאל הוא הופך פעיל מאוד.

עשרים ושמונה שבועות

הריאות מבשילות ומייצרות אנזים הדרוש כדי למנוע את קריסת הריאות בעת הוצאת אויר. אחת הסכנות החמורות לתינוק הנולד טרם זמנו היא תסמונת מצוקה נשימתית(RS).

במקרים כאלו יש לסייע לתינוק ולהנשימו. ברוך ה’, הטכנולוגיה הרפואית משתכללת והולכת, ומאפשרת היום לשמור על חייהם של תינוקות רבים הנולדים בטרם עת.

עובר בן 28 שבועות אורכו מגיע לכדי 37 ס”מ מכף רגל ועד ראש, ומשקלו 1.1 ק”ג.

שלושים ושניים שבועות

העובר צובר שומנים תת-עוריים המשנים את צבעו מאדום לגוון בשרי ורדרד. מחקרים הוכיחו כי העובר לא רק שמגיב למגע, אלא אף מודע לצלילים וגירויי שמע שמקורם מחוץ לרחם אמו ומגיב אליהם. יכולת השמיעה שלו אינה מפתיעה, שכן האוזן התיכונה כבר מפותחת היטב באמצע תקופת ההריון. כבר היו הורים שדיווחו על הצלחה בהשקטת תינוק צווחני על ידי השמעת הקלטה של דופק הלב האנושי, או של רחש גלי הים המזכיר את קצב הדופק האמהי ואת רחש מי-השפיר בהם עטוף העובר במשך חודשים ארוכים. אורכו של העובר 43 ס”מ, ומשקלו 1.6-1.8 ק”ג.

במבט אם: לעיתים ישנה תחושה כי הבטן גבוהה והנשימה מתקצרת. יתכן ויתחילו צרבות. טוב לאכול ארוחות קטנות, בתדירות גבוהה. כדאי לישון בתוספת כריות.

שלושים וששה שבועות

העובר מתחיל לאגור מלאי של ברזל, פחמימות וסידן, להם יזדקק בחודשי חייו הראשונים. הוא נראה עגלגל יותר, וניצב במצב שבו יהיה מונח בשעת הלידה. בכל שעה במשך השליש האחרון, עשויה האם להרגיש אפילו את תזוזת התינוק למצב הלידה הסופי. יתכן היא תחוש בהגברת פעילות פתאומית, או בבעיטות אחדות חזקות מתמיד, אך אין זו סיבה לדאגה כל עוד שהיא ממשיכה לחוש את תנועות העובר הסדירות. אורכו של העובר כבר 46 ס”מ, ומשקלו 2.2-2.7 ק”ג.

במבט אם: כדאי להתחיל להכין תיק ללידה!

ארבעים שבועות

התפתחות התינוק הושלמה והוא מוגדר בשל. שיער הפלומה נעלם. אצל הזכרים גלשו שני האשכים אל כיס האשכים. הצפרניים בולטות מעבר לקצות האצבעות. המעיים מכילים צואת ילוד בגוון ירקרק שחור שתופרש מיד לאחר הלידה. הגודל הממוצע של תינוק בלידתו הוא 50 ס”מ, ומשקלו 3.1 ק”ג.

בשעה טובה! רק עכשיו עובר העובר למעמד של תינוק, הגיעה שעתו להיוולד.

שתפי את המאמר:

פייסבוק
וואטסאפ
אימייל
טלגרם

התחברי לאיזור האישי שלך

תביאי חברה ותרוויחי 30 ₪ במתנה!

שתפי את הקישור עם כל מי שאת מכירה ועדיין לא משתמשת במוצרים של GOOD CARE (חברות, משפחה, קולגות…) ובעגלה תחכה לך הנחה של 30 ₪ לרכישה הבאה.

אז איך זה עובד?

ברגע שאחת מחברותיך תקנה, את תקבלי מאיתנו במייל קוד קופון שיזכה אותך ב-30 ₪ לרכישה הבאה.

*קוד הקופון ימשיך לצבור 30 ₪ נוספים על כל קנייה של לקוחה חדשה נוספת ותוכלי לממשו לבחירתך.

*בהרשמתי אני מאשרת את תנאי השימוש ומדיניות הפרטיות של התוכנית – "תביאי חברה ותרוויחי". ההנחה מוגבלת ללקוחות חדשות בלבד!

משרדי החברה יהיו סגורים לרגל החג החל מתאריך 16/4 ועד 29/4
וישובו לפעילות מלאה ב-30/4.

על כן, הזמנות שיבוצעו במהלך ימים אלה ישלחו החל מתאריך 30/4
בברכת חג שמח,
צוות Good Care

האתר שומר שבת,

נחזור לפעילות מלאה בצאת השבת.

תרגישי חופשי לדבר